Gdzie dzieje się magia – najlepsze gry wideo Disneya wszech czasów – Green Man Gaming Blog

Podczas gdy rozległe parki rozrywki i uwielbiane filmy animowane często przychodzą na myśl, gdy myślisz o House of Mouse, firma wyprodukowała również mnóstwo gier wideo w ciągu ostatnich trzech dekad. Oprócz klasycznych platformówek 2D z ery 8-bitowej i 16-bitowej, Disney dostarczył różnorodną gamę tytułów, a z wyczekiwanym Disney Epic Mickey: Rebrushed na horyzoncie, nie ma lepszego momentu, aby powrócić do najlepszych gier Disneya, jakie kiedykolwiek powstały.


13. Chip 'n Dale Rescue Rangers (NES)

Wydana na skromną konsolę domową NES w 1990 roku, Chip 'n Dale Rescue Rangers jest dwuwymiarową platformówką z przewijaniem w poziomie, która zaprasza jednego lub dwóch graczy do zaangażowania się. Choć daleka od doskonałości i z pewnością o wiele za krótka, Chip 'n Dale Rescue Rangers mimo wszystko wykonuje zabawną i pożyteczną robotę, umieszczając graczy w naprawdę dość małych butach Chipa i Dale’a, gdy zbierają przedmioty, aby rozbić wrogów i skaczą i pędzą przez szereg tematycznych poziomów, aby uratować zaginionego kociaka. No cóż. Obecnie możesz grać w Chip 'n Dale Rescue Rangers jako część Disney Afternoon Collection, która została wydana na PC, Xbox One i PS4 w 2017 roku.


12. Disney Speedstorm (PC, Konsole)

Darmowa gra wyścigowa od dewelopera Gameloft, Disney Speedstorm, jest w rzeczywistości zaskakująco przyzwoitym osiągnięciem gatunku z wielu powodów. Nie tylko gra się w nią bardzo responsywnie i może pochwalić się żywą prezentacją wizualną, która dobrze wykorzystuje obecny sprzęt, ale także dobrze radzi sobie z gromadzeniem ludzi Disneya z wszelkiego rodzaju własności, pozwalając graczom grać postaciami z Potworów i spółki, Pięknej i Bestii, Myszki Miki, Piratów z Karaibów i innych. Niestety, nie jest to tylko słońce i tęcza, ponieważ jej darmowe strategie monetyzacji oznaczają, że czeka sporo grindowania na tych, którzy nie chcą obciążać swoich portfeli.


11. Disneyland Adventures (PC, Xbox)

Mniej gra w najściślejszym tego słowa znaczeniu, a bardziej doświadczenie, Disneyland Adventures sprawia wrażenie rozszerzenia ramienia reklamowego najsłynniejszego parku rozrywki Disneya. Pełen zadań w stylu zbierania, rozmaitymi nierównymi minigierkami i mnóstwem biegania, można śmiało powiedzieć, że jako gra, Disneyland Adventures nie zachwyca. Jednak jako „symulacja” Disneylandu, Disneyland Adventures wyróżnia się, ponieważ zapewnia niezrównaną cyfrową replikę Najszczęśliwszego Miejsca na Ziemi i zachęca graczy do spotykania się i zabawy z szeregiem klasycznych postaci Disneya. Świetna zarówno dla maluchów, jak i dorosłych, jeśli chcesz przetrwać do następnej wizyty w prawdziwym życiu, to jest to najlepsza rzecz.


10. Król Lew (Super Nintendo)

Adaptacja gry wideo najbardziej kultowego filmu Disneya z ostatnich 30 lat miała być poddana wnikliwej analizie i na szczęście w większości przypadków oferuje platformową zabawę, która zręcznie nawiązuje do swojego odpowiednika na dużym ekranie. Zasadniczo dzieląc grę na dwie części, gracze przejmują kontrolę nad młodym Simbą w pierwszej połowie, gdy następca tronu skacze po afrykańskich równinach, pokonując wrogów i wykorzystując swój uroczy ryk do rozwiązywania zagadek. Przewidywalnie w drugiej połowie Simba dojrzewa do pełnowymiarowego lwa-bestii i uzyskuje dostęp do szeregu ruchów skoncentrowanych na walce, ponieważ gra odpowiednio zmienia ton.

Świetnie radząc sobie z dorównaniem zapadającej w pamięć audiowizualnej prezentacji filmu (co jest imponującym osiągnięciem, biorąc pod uwagę ograniczenia 16-bitowego sprzętu tamtych czasów), Król Lew jest świetną adaptacją gry wideo Disneya, która niestety traci na wartości z powodu wysokiego poziomu trudności, głównie z powodu mnóstwa wrogów pojawiających się na ekranie jednocześnie i zbyt częstych skoków w ciemno, które trzeba akceptować na wiarę.


9. Herkules (PSOne)

Podobnie jak jego rosły bohater, adaptacja gry wideo Disneya Herkules jest bezczelna, kolorowa i głośna w sposób, który z pewnością docenią fani zarówno filmu, jak i akcji z przewijaniem bocznym. Obsadzony jako tytułowy Olimpijczyk, Herkules jest platformówką skupioną na walce, w której nasz dobrze myślący mięśniak rozwala wszelkiego rodzaju złoczyńców z głębin greckiej mitologii. Dzięki otwierającemu oczy połączeniu grafiki 2D i wizualizacji 3D, Herkules z pewnością wygląda na rolę, chociaż zbyt bezpieczne trzymanie się stylu rozgrywki tytułów Disneya ze starszej ery 16-bitowej, choć z o wiele bardziej błyszczącą powłoką, oznacza, że ​​Herkules nie stoi tak wysoko na tej liście, jak mógłby sugerować jego imiennik.


8. QuackShot (Sega Genesis)

Często pomijany, QuackShot był kolejnym wyróżniającym się dziełem Disneya z ery 16-bitowych konsol, które na długo zapadło w pamięć tym, którzy mieli szczęście w nie zagrać. Jak można wywnioskować z tytułu, QuackShot pozwala graczom przejąć kontrolę nad przewidywalnie zrzędliwym Kaczorem Donaldem, który wyrusza w podróż, aby zdobyć obfity zaginiony skarb należący do wielkiego króla kaczek starożytności. Dobrze wyważona mieszanka platformówki, rozwiązywania zagadek i odrobiny strzelania z boku i solidnej porcji fantazji Disneya na dodatek, QuackShot przedstawia zrzędliwego ptaka wodnego używającego dość unikalnego pistoletu, który może wystrzeliwać popcorn, gumę balonową i tłoki, podczas gdy on strzela do ogromnej fortuny.


7. Zamek Iluzji (Sega Genesis, PC, Xbox)

Disney’s Castle of Illusion Starring Mickey Mouse (żeby nadać jej dłuższy, bardziej irytujący tytuł), był powszechnie uważany za jedną z najlepszych platformówek innych niż Sonic The Hedgehog na 16-bitowym systemie Genesis firmy Sega, gdy pojawił się na sklepowych półkach w 1990 roku. Umieszczając graczy w dużych, niezgrabnie wyglądających żółtych butach Myszki Miki, Castle of Illusion ma naszego kultowego bohatera o uszach skaczącego przez wspaniale zrealizowane światy 2D, próbując uratować ukochaną Myszkę Minnie przed nikczemną czarownicą. Dzięki prezentacji audiowizualnej, która przesunęła granice tego, czego można by oczekiwać od sprzętu 16-bitowego, wraz z kilkoma super responsywnymi platformowymi intrygami i wystarczającą ilością uroku Disneya, aby obciążyć Dumbo, Castle of Illusion jest świetnym kawałkiem platformówki Disneya, w którą powinien zagrać każdy.

Co ciekawe, Castle of Illusion doczekało się odświeżonej wersji 3D (z zachowaniem rozgrywki 2.5D) w 2013 r. na PC i konsole. Można ją nabyć już teraz w sklepach cyfrowych tych krajów.


6. Świat Iluzji (Sega Genesis)

Podobnie jak poprzednio doskonały Castle of Illusion, World of Illusion to wspaniała mała platformówka 2D, w której Myszka Miki ponownie wdaje się w spór z nikczemnym magiem, aby znaleźć drogę do domu (co jest z Panem Myszką i nieuczciwymi praktykującymi magię?). World of Illusion znacząco odróżnia się od swojego poprzednika, ponieważ zawiera tryb kooperacyjny dla dwóch graczy, w którym Myszka Miki i jego częsty przyjaciel Kaczor Donald skaczą po głowach wrogów i uczą się nowych zaklęć, które pozwalają im pływać, latać i wiele więcej.


5. Epic Mickey (PC, Konsole)

Zupełnie oryginalna i niespodziewana gra Disneya, będąca dziełem Warrena Spectora, twórcy Deus Ex i System Shock, przedstawia scenariusz, w którym nasz tytułowy bohater zostaje uwięziony w tajemniczym świecie, będącym mrocznym odzwierciedleniem samego Disneylandu (zmiana nazwy Main Street USA na „Mean Street” powinna dać ci pojęcie, do czego zmierzali twórcy).

Całkowicie trójwymiarowa przygoda platformowa, w której Epic Mickey wyróżnia się tym, że pozwala Mickey’emu wykorzystać magiczny pędzel do wyczarowania ilości farby i rozcieńczalnika, które można wykorzystać do zmiany samej struktury otoczenia w sposób, który wydawał się autentycznie innowacyjny jak na tamte czasy. Dodaj do tego niespodziewanie introspektywne spojrzenie na Disneya i jego parki rozrywki, a szybko stanie się jasne, że Epic Mickey zasługiwał na znacznie więcej niż stonowany odbiór komercyjny, jaki otrzymał po premierze. Miejmy nadzieję, że jego remaster zostanie lepiej przyjęty!


4. Disney Dreamlight Valley (PC, konsole)

Disney Dreamlight Valley to symulator życia, który od czasu premiery w 2022 r. okazał się być trwale (i często okropnie) angażujący w sposób, który okazał się kłopotliwy dla kalendarzy towarzyskich na całym świecie. Jako oryginalna postać dorosła odwiedzająca swoich kumpli Disneya z przeszłości, będziesz mógł dostosować swoją osadę Dreamlight Valley według własnego uznania, zaprosić do odwiedzenia kogoś z rodziny królewskiej Disneya i wziąć udział w wydarzeniach, wykonując zadania dla swoich mieszkańców, zbierając plony z ziemi, wytwarzając sprzęt, poznając nowych przyjaciół i robiąc wszystkie te inne cudowne, ciepłe i puszyste rzeczy. Nie żartowałem też – naprawdę najlepiej jest nie mieć żadnego życia towarzyskiego przed rozpoczęciem gry, ponieważ na pewno nie będziesz go mieć po rozpoczęciu.


3. DuckTales (PC, Konsole)

Bez wątpienia jedna z najbardziej miło wspominanych gier Disneya na tej liście, DuckTales, jest oparta na serialu telewizyjnym Disneya z końca lat 80. o tej samej nazwie i sama w sobie jest znakomitym małym wysiłkiem platformowym. Chociaż fabuła, w której Sknerus McKwacz podróżuje po świecie, aby jeszcze bardziej powiększyć swój zgromadzony majątek, kradnąc mnóstwo zagubionych skarbów, nie miała sensu, mimo to DuckTales grała wspaniale, gdy Sknerus skakał i uderzał (swoją wierną laską) z głębin Amazonii do zimnej próżni Księżyca w poszukiwaniu swojego cennego skarbu.

Gra jest wypełniona po brzegi urokiem Disneya, a jej poziom trudności jest tak wysoki, że wywoła uśmiech na twarzy nawet u najbardziej zagorzałych fanów gatunku. Gracze, którzy nie są na tyle zgryźliwi, by pamiętać Kaczor Donald w oryginalnej, 8-bitowej wersji, mogą wciągnąć się w DuckTales: Remastered, całkowicie odświeżoną i znakomicie odświeżoną wersję klasycznego dzieła Disneya, której autorami są utalentowani ludzie z WayForward.


2. Kingdom Hearts (PC, Konsole)

Kingdom Hearts to trzecioosobowa gra RPG akcji, w której młody chłopak o imieniu Sora otoczony jest przez swoich wiernych przyjaciół Donalda i Goofy’ego, którzy skaczą przez różne światy Disneya, aby uratować swoich zaginionych przyjaciół przed tajemniczą ciemnością znaną jako Heartless. Od zakurzonych uliczek Agrabahu Aladyna po tętniący życiem bałagan pokoju zabaw Andy’ego w Toy Story i tak wielu innych kultowych lokacji, Kingdom Hearts to prawdziwy kalejdoskopowy krajobraz marzeń różnych kultowych postaci Disneya i miejsc, które po prostu proszą się o eksplorację.

Co powstrzymuje gry Kingdom Hearts przed zajęciem pierwszego miejsca na tej liście – i znowu, to tylko opinia tego skryby (znajdziesz wiele przeciwnych) – to podważająca zdrowy rozsądek historia, która staje się zbyt zawiła, zbyt szybko, w wielu grach z serii. W połączeniu z pięknymi efektami wizualnymi i świetnymi występami aktorów głosowych, cukrowy przypływ przyjemności wskakiwania i wyskakiwania z różnych światów Disneya z ogromną obsadą postaci Disneya jest wiecznie zieloną atrakcją. Musisz tylko zdecydować, czy chcesz zagłębić się w tę niemal nieprzeniknioną narrację, czy po prostu całkowicie ją zignorować i zostać dla obfitych ilości fan service’u Disneya.


1. Aladdin (Sega Genesis, PC, Konsole)

Disney’s Aladdin to wszystko, czego można chcieć – przynajmniej według słów tego skromnego pisarza – od licencjonowanej gry wideo Disneya. Od pięknie animowanych sprite’ów, które zręcznie przywołują na myśl ich odpowiedniki na dużym ekranie, po precyzyjną i ultraresponsywną platformówkę 2D, doskonale wyważony poziom trudności i szczerze mówiąc, trafione odtworzenie ścieżki dźwiękowej filmu Alana Silvestriego, w którą każdy powinien zagrać, niezależnie od wieku. Chcesz niesamowitych wiadomości? Aladdin jest dostępny jako część bliźniaczego pakietu Disney Classic Games: Aladdin and The Lion King na współczesnych platformach – więc dosłownie nie ma powodu, aby nie cieszyć się nim w całej okazałości!



Opublikowano

w

przez

Tagi: